Prace saperskie przy budowie gazociągu dla elektrowni w Ostrołęce zakończone

Prace saperskie przy budowie gazociągu dla elektrowni Energa

W związku z realizacją budowy gazociągu, który połączy elektrownię w Ostrołęce z interkonektorem Polska – Litwa, na całej trasie przebiegu przyłącza przeprowadzone zostały prace saperskie. Wszystko po to, aby budowa gazociągu oraz jego eksploatacja były bardziej bezpieczne.

Tzw. rozpoznanie saperskie odbyło się w dwóch etapach. W pierwszym wykrywaczami o zasięgu do 1,5 m w głąb poszukiwano w ziemi przedmiotów wykonanych z materiałów ferromagnetycznych (posiadających własne namagnesowanie – np. żelazo, kobalt, nikiel). W drugim etapie ten sam obszar przeskanowano do 5 m w głąb wysoce wyspecjalizowanymi, certyfikowanymi urządzeniami, aby wykryć obiekty inne niż ferromagnetyki. W trakcie rozpoznania na badanym obszarze nie wykryto żadnych niebezpiecznych obiektów np. niewybuchów lub niewypałów.

Niskoemisyjny blok w Ostrołęce to jeden z kluczowych projektów dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który będzie wspierać bilansowanie odnawialnych źródeł energii i zastępować stopniowo wyłączane aktywa węglowe.

Powstający blok gazowo-parowy w Ostrołęce w aukcji głównej rynku mocy, w grudniu 2021 r., pozwolił na zakontraktowanie ok. 696 MW obowiązku mocowego, liczonego od 2026 r. Przy cenie zamknięcia wynoszącej 400,39 zł/kW/rok, przez cały czas trwania 17-letniego kontraktu mocowego jednostka liczyć może na całościowy przychód wynoszący co najmniej 4,73 mld zł.

Źródło: Energa 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę