Robot Charlie opracowany do eksploracji Marsa

Charlie, Mars, robot, © Tobias Stark

Udostępnij:

Jeśli na Marsie istnieje życie to tylko w Valles Marineris, największym kanionie w Układzie Słonecznym. Ma on 7000 metrów głębokości i rozciąga się na 4000 km wzdłuż równika. Eksplorować go mogą tylko roboty. Powstał więc odpowiedni projekt mający na celu opracowanie odpowiednich maszyn.

Projekt Valles Marineris Explorer jest współfinansowany przez Administrację Kosmiczną Niemieckiego Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (Deutsches Zentrum für Luft und undumfahrt, DLR) oraz w Bawarii i obejmuje badaczy z Technische Universität Braunschweig, Instytutu Łączności i Nawigacji DLR. i Technische Universität München.W pierwszym etapie zostały, w ramach projektu, opracowane łaziki i drony. Ich zadaniem będzie śledzenie ścian kanionu i tworzenie map. Brakowało jednak możliwości pozwalającej na dokładniejszą eksplorację kanionu. Mógłby to na przykład wykonać robot poruszający się po formacjach skalnych wchodzący nawet do jaskiń i szczelin. Dlatego też powstał koncept czworonożnego robota nazwanego DFKI Charlie.

Charlie ma lekką i zwartą budowę, jest zwinny i wyposażony w czujniki dotykowe które wykrywają warunki podłoża. Sterowanie ruchem zostało oparte na czujnikach i zostało wzbogacone o dodatkowe moduły behawioralne pozwalające  Charliemu bezpiecznie poruszać się po trudnym terenie i pokonywać przeszkody.


Źródło: elektrotechnik.vogel.de

Udostępnij:

Drukuj
elektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również